První bambusy se do Evropy dostaly během devatenáctého století. Dnes se v Evropě vysazují již celé bambusové háje. Ti lidé, kteří milují styl japonských zahrad, ale i ti, kteří mají rádi netradiční styl v zahradě a zvuky přírody, jistě ocení na své zahrádce stálezelené bambusy. Tyto rostliny jsou obdařeny nejen výjimečným vzhledem, navíc rychle rostou a péče o ně není složitá. Bambus je úžasný a jedinečný zahradní porost, který dokáže velice rychle vytvořit na zahradě uklidňující zelené pozadí. Svým jemným šuměním ve vánku na zahradě vyvolá kouzlo dálek, ale připomene nám i zenové učení čínských mistrů.
Druhy bambusů
Existují druhy bambusů, které jsou nizoučké, ale i ohromné, které dorůstají až třiceti metrů. Též průměr bambusových stébel se mění. Může mít tloušťku v průměru od jednoho centimetru, až k úctyhodným třiceti centimetrů. Některé druhy se rozrůstají hlavně vzhůru. Další druhy zase do šířky, kdy vytvářejí buďto porost hustý, anebo řídký. Výběr z bambusů je pro vaši zahradu opravdu široký. Bambusy se na zahradách uplatňují jako:
· solitéry, stejně jako keře
· husté a rychle rostoucí živé ploty
· harmonická místa u jezírek a fontán
· namísto zástěny, jako příjemná zeleň
· kdekoli jinde jich je třeba
o Některé druhy mají jasně zelená, vzpřímená stébla.
o Odrůdy, které jsou vyšlechtěné, mají zlatě zbarvená stébla.
o Další druhy bambusů mají stébla zlatá se zelenými proužky.
Pěstování bambusů není složité
Sazenice bambusů se vysazují do konce září anebo zjara do prostorné jámy, která má na dně vsypanou drenáž ze štěrku. Bambusy mají rády hodně vody, ale nechtějí mít kořeny trvale v mokru, hlavně v zimě. Bambusy dobře porostou, když je budeme přihnojovat přírodním hnojivem s dostatkem dusíku, jako je například přírodní hnojivo z kopřiv. Jde o výluh z kopřiv, který budeme přidávat do zálivky na bambusy jednou týdně. Ten bude zásobit rostliny i mnoha dalšími prospěšnými látkami. Na zimu je třeba vytvořit bambusům ochranu na kořeny ze silné vrstvy slámy, sena, listí a chvojí.