Bylinky jsou voňavé, zdravé a velmi atraktivní. Trendem je jejich pěstování doma na balkoně nebo parapetu na okně. Jsou oblíbené a žádoucí čerstvé, ovšem ani sušené nezradí žádného kuchaře. Navíc v elegantních barevných nebo střídmě býlích květináčích, promění kuchyni v luxusní místnost, která je provoněná čerstvostí a exotikou. Jejich pěstování je snadné. Pořídit je můžeme již jako statné sazeničky, které lze využít ihned ke sklizni nebo jako přísady do jídel, popřípadě si vypěstovat bylinky ze semínek a vyčkat na své vlastní. Dobře se jim bude dařit v květináči se spodní vrstvou písku, ale také na záhonech s propustnou zeminou. Bylinky většinou vyžadují slunné místo a střídmou zálivku.
Do polévky i salátů se hodí bazalka, petržel nebo pažitka. Všechny se dají znovu vysévat a jsou tak čerstvé bylinky kdykoliv po ruce. Naproti nim tymián nebo rozmarýn svým aroma provoní celý byt. Místo pro bylinky by mělo být světlé. Určitě se najde v každé kuchyni, popřípadě je možné je pěstovat venku na balkoně a úplně nejlépe se jim bude dařit na záhonku. Potřebují ale pravidelnou výživu, ideální řešení pro rostliny v nádobách jsou hnojiva v podobě tyčinek, která vydrží kolem čtyř měsíců.
Pažitka je nenáročná a vcelku přizpůsobivá, bude se jí dařit v truhlíku i na venkovním záhonu, kde v trsech vydrží i několik let. Rozmnožuje se výsevem do nádoby na přelomu února a března, popřípadě venkovní výsadbou od dubna do května. Bylinkové pomazánkové máslo s příchutí pažitky na čerstvé křupavé bagetě, no kdo by odolal. Během vegetace stačí sestřihnout rourkovité listy jen do poloviny, sklízet je můžeme až šestkrát.
Bujnému rozrůstání máty peprné zabráníme pěstováním v nádobě. Máta se totiž rozmnožuje podzemními výběžky, občas i zplaňuje. Sklizeň je po celou sezonu a skvěle se hodí do letních drinků. Mátě podobná meduňka voní po citronu a je vhodná na zdobení dortů nebo sušená na čaj. Při pěstování bylinek je třeba dbát na přiměřenou vlhkost vzduchu v místnosti, protože přílišná vlhkost vede k tvoření plísní na rostlinách.